Zaskakująca Arkadia na Suwałkach

Każdy, kto planuje swoją wycieczkę na Suwałki z pewnością powinien zawitać do tego miejsca, szczególnie latem. Zalew Arkadia wraz z kąpieliskiem, które zostało tam utworzone, położony jest nad rzeką Czarna Hańcza i przez tę rzekę jest także zasilany. Zbiornik ten, zlokalizowany w województwie podlaskim, ma powierzchnię 0,94 km2 i głębokość w okolicach 5,5 m. Obecnie, doskonale spełnia funkcje rekreacyjne, gdyż jest właściwie jedynym tego typu kąpieliskiem na Suwałkach.

Zalew Arkadia - zdjęcie z Google Maps
Zalew Arkadia – zdjęcie z Google Maps

Coś dla każdego

Miejsce to przyciąga ogromne rzesze turystów, a także mieszkańców tych terenów Polski. Być może także z tego względu, że w okolicach stawu możemy znaleźć:

  • strzeżoną plażę miejską,
  • skate park,
  • mini siłownię,
  • boiska do grania w piłkę,
  • centrum zabaw dla najmłodszych,
  • nieopodal znajdujący się eurocamping.

Do tego dla rowerzystów przygotowane zostały atrakcyjne ścieżki rowerowe. Przyjezdni mogą skorzystać z hoteli, a także tak jak i mieszkańcy, udać się do licznych barów, kawiarni czy restauracji. Zalew Arkadia to także olbrzymia gratka dla wędkarzy. Zalew zarybiany jest takimi gatunkami ryb jak: węgorze, liny, sandacze, karpy, płocie, okonie i szczupaki i inne popularne gatunki ryb, które także w naturalny sposób występują w tego typu akwenach w naszym kraju.

Kapielisko

Ośrodek Sportu i Rekreacji zatrudnia wykwalifikowanych ratowników, którzy przez cały czas czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieliska. Ratownicy WOPR wyposażeni są także w motorówkę, a także w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Baseny mieszczą około 500 osób i podzielone są na specjalne strefy: brodzik dla dzieci, strefa dla nie umiejących pływać i umiejących. Dno zbiornika charakteryzuje się równą powierzchnią, bez zagłębień, stopniowo opada w dół.

Skąd zalew akurat w takim miejscu?

Zalew ten powstał w tym miejscu już na samym początku XVIII wieku za sprawą wybudowania młynu, obok którego powstał sztuczny zbiornik wodny. W tamtych czasach miejsce to nie wyglądało jednak tak dobrze jak obecnie, pomimo tego już wtedy zbiornik często wykorzystywany był jako kąpielisko, miejsce spotkań i zabaw okolicznej ludności.

Na jednym z brzegów zalewu niegdyś mieścił się budynek teatru, który niestety nie przetrwał do dzisiejszych czasów ze względu na pożar, który strawił go po I wojnie światowej. W momencie, kiedy młyn stopniowo wychodził z użycia, staw również stawał się zapomniany, zarastał, aż do tego stopnia, że po II wojnie światowej został zasypany. Ponownie powołany do istnienia został w czasach PRL w 1976 roku.

Na łonie przyrody

Przyjeżdżając nad Arkadię z pewnością możemy cieszyć się infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, plażą i innymi przygotowanymi tutaj atrakcjami. O czym nie wolno nam zapominać to świat fauny i flory, który jest również niesamowicie atrakcyjny. Spotkamy tutaj takie gatunki roślin jak turzyca dzióbkowata i błotna, manna jadalna i mozga trzcinowata. Możemy zaobserwować także gatunki zwierząt takie jak mewy, łyski, łabędzie nieme i kaczki.

Miejsce to jest wprost idealne na bierny i czynny wypoczynek wraz z całą rodziną.